Buradasınız
Anasayfa > Makaleler > DDR3 Sunucu Bellekleri – Neden Bazı Bellek Modülleri Daha Ucuz?

DDR3 Sunucu Bellekleri – Neden Bazı Bellek Modülleri Daha Ucuz?

Sunucunuz için  4GB DDR3 Registered DIMM bellek satın almayı düşünüyorsunuz. Satın almak istediğinizde 4GB Dual Rank (KTH-PL313/4G) bellek ve başka bir 4GB Dual Rank (KTH-PL3138/4G) bellek modülleri seçenekleri olduğunu ve bunlardan birinin (genellikle kodunda 8 değeri olan) diğerinden daha ucuz fiyat ile satıldığını görürsünüz. Her iki modül de aynı hız (1333MHz), kapasite (4G) ve rank (Dual Rank) yapısına sahipken bu fiyat farkı nereden kaynaklanmaktadır?

Cevap,  ürünün koduna gizlenmiş “x8 ile x4” yapısında saklı. Bu ifade modülü oluşturan DRAM yongalarının tipini ve yonga üreticisinin üretim yöntemini belirtir. 4GB DDR3 sunucu belleği modülünü oluşturmanın geleneksel yolu 1-Gigabit, “x4” DRAM yongaları kullanmaktır (yani KTH-PL313/4G modülü üzerinde otuz altı adet 1Gbit x4 DRAM yongası yer alır).  x4 DRAM yongaları sadece sunucu belleklerinde ya da Registered DIMM belleklerde kullanılır.

Yakın zamana kadar 4GB Registered DIMM bellek üretimi için daha uygun maliyetli bir çözüm yoktu. 2Gbit x4 DRAM yongaları kullanılarak %50 daha az yonga ile aynı kapasitede modül elde edilebilmektedir. Ancak 2Gbit x4 DRAM yongalarının maliyeti 1Gb x4 DRAM yonga maliyetinin 2 katından daha yüksektir. Bu nedenle bu yongalar ile üretin daha maliyetli olmaktadır.

2Gigabit, x8 DRAM yongalar ile yeni seçenekler.

Geçtiğimiz yıllarda gelişen üretim teknolojileri ile 2Gigabit “x8” DRAM yongalar, düşük maliyetleri ile 4GB modül üreten Kingston gibi üreticiler için tercih edilebilir bir seçenek haline geldi. 2Gbit x8 DRAM yongalar kullanılarak 36 yerine 18 adet DRAM ile 4GB modül üretilebilmektedir (örneğimizdeki KTH-PL3138/4G gibi).

x8 yapısına sahip yeni sunucu bellek modülleri ile eski x4 yapısındaki modüller karşılaştırıldığında x8 yapılı modüllerin daha az DRAM yongası kullanmaları sayesinde belirgin bir fiyat avantajına sahip olduğu ortadadır. Aynı saat hızı değeri (1333MHz), aynı Dual Rank yükü (bu sayede performans kaybı olmaz) özelliklerine sahiptirler. Mevcut 36 adet yerine 18 adet DRAM yongası kullanılması sayesinde hem eski x4 modüllere göre fiyat avantajı sağlar, hem de hem de daha az enerji tüketimi imkanı sunar.

Kısıtlamalar

Bellek kontrolcüleri yıllardır x4 ve x8 yapılı ürünleri desteklemektedirler. Bazı uygulamalar x4 yapılı belleklerin kullanımını gerektirmektedir. Ancak bu uygulamaların ve kullanan kurumların sayısı oldukça azdır.

En iyi bellek performansını elde etmek için sistem üreticisi tarafından önerilen bellek yapılandırma kurallarına uyulmasıdır. Sunucu üzerindeki eşlenik bellek yuvalarına (bank olarak da adlandırılır) modül takarken x4 ya da x8 yapılı modüller birlikte kullanılmamalıdır. Bu tür bir karışıklık yaşanmaması için Kingston ve diğer üreticiler bu ürünler için farklı ürün kodları kullanmaktadır. Aşağıda 3 kanal desteğine sahip bir Intel Xeon sunucu için bellek kullanımında uyumlu ve uyumsuz yapılandırma örnekleri görülmektedir:

Bu örnekte de görüldüğü gibi farklı bellek bankları üzerindeki eşlenik yuvalara takıldıklarında x4 ve x8 yapılı bellek modülleri bir arada kullanılabilmektedir.

Kaynak : Kingston
Top