Buradasınız
Anasayfa > DRAM-Yarı İletken > DRAM piyasasında rüzgar yön değiştiriyor

DRAM piyasasında rüzgar yön değiştiriyor

DRAM üreticilerinin 2008 yılından beri süregelen kötü gidişatı son günlerde yerini iyimser bir havaya bırakıyor. Son günlerde stokların azalması ve fiyatların düşüş periyodundan çıkarak küçük artışlar la durağanlaşması üreticileri sevindiriyor.

Powerchip Yarıiletken Başkanı Frank Huang’a göre ufukta umut ışığı görünüyor. Huang ” Pazarda üretim azalırken talebin devam ediyor olması” şeklinde açıklıyor.

2008 yılı içerisinde aylık üretimin yaklaşık 870 milyon olarak gerçekleşmesine rağmen pazar ihtiyacının bundan %10 daha az olması, yıl sonunda toplam stok fazlasının 1 milyar adedi bulmasına neden oldu. Sonuçta krizin patlak vermesi ile DRAM üreticileri 2009 yılı başından itibaren üretimlerinde kesintiye gitmek zorunda kaldılar.

Şu anda yaklaşık aylık DRAM üretimi 580 milyon adet seviyesinde iken ihtiyacın artarak 820 milyon adet olması 2008 yılından kalan fazla stoğun erimesini sağlamakta. 2009 yılının 3. çeyreği itibariyle stok fazlası miktarın bitebileceği ve fiyatların üretimde bir artış olmaz ise daha da yükselebileceği öngörülüyor.  İşlerin bu şekilde gelişmesi 3. çeyrek sonlarında DRAM üreticilerinin yüzlerini güldürebilir.

Kaynak: etaiwannews

Top