Buradasınız
Anasayfa > DRAM-Yarı İletken > IBM ve Samsung’dan, Yarı İletken Araştırmalarında İşbirliği

IBM ve Samsung’dan, Yarı İletken Araştırmalarında İşbirliği

IBM ve Samsung yeni yarı iletken malzemeler, üretim süreçleri ve diğer teknolojiler ile ilgili araştırma alanlarında işbirliği yapacaklarını duyurdular.  Bu işbirliği ile;  her iki şirket de akıllı telefonlardan, iletişim altyapılarına kadar geniş bir yepazede kullanılabilecek olan yeni yarı iletken üretim süreçlerini birlikte geliştirecek.

Öncelikli olarak; Samsung araştırmacıları, Albany Nanotech Complex, Albany, N.Y.’de bulunan Yarı iletken Araştırma Birliği’ne (Semiconductor Research Alliance) gidecekler. Yeni malzemeler, transistör yapıları araştırmalarının yapıldığı, yeni teknoloji altyapılarının oluşturulduğu bu birlik dahilinde yapılan araştırmalar sayesinde  endüstriye yön verecek en iyi başarım, güç tüketimi ve boyut yapısına sahip silikon çözümleri ortaya konulabilecek.

Geliştirilecek yeni süreç teknolojisi ile taşıabailir bilgisayar sistemlerinde yüksek başarıma sahip ürünler ortaya çıkarılabilecek.  Kullanıcılar daha akıllı ve taşınabilir ve yüksek bağlanabilirliğe sahip yeni nesil teknoloji yapılarına (taşınabilir web, bulut yapılar vb) uygun cihazlara kavuşabilecek.

Bu anlaşma ayrıca IBM ve Samsung arasındaki 20nm ile başlayan süreç geliştirme sözleşmesini de yenilemiş oluyor. IBM ve Samsung, yüksek başarıma sahip enerji tüketimi düşük 20nm ve ötesinde yongalar üretmeyi planlıyor.

Top