Buradasınız
Anasayfa > Hafıza Kartı > Samsung Dünyanın İlk UFS-Universal Flash Storage- Hafıza Kartı Çözümlerini Duyurdu

Samsung Dünyanın İlk UFS-Universal Flash Storage- Hafıza Kartı Çözümlerini Duyurdu

Gelişmiş bellek teknolojilerinde dünya lideri Samsung Electronics Co., Ltd., JEDEC Universal Flash Storage (UFS) 1.0 genişleme kartı standartları ile uyumlu dünyanın çıkarılabilir hafıza kartlarını duyurdu. Yeni hafıza kartları; DSLR makineler, 3D VR kameralar, aksiyon kameraları ve drone cihazları gibi yüksek çözünürlüklü çekimler yapan cihazlar için depolama çözümleri sunacak.  256, 128, 64 ve 32G B olan geniş kapasite seçenekleri ile Samsung UFS kartlar harici depolama çözümlerinde yüksek performans sağlayarak, çok daha tatmin çokluortam deneyimleri sunması bekleniyor.

Samsung-UFS-Cards-01 Samsung-UFS-Cards-02 Samsung-UFS-Cards-03

 

 

 

 

 

Samsung’un yeni 256GB UFS çıkarılabilir hafıza kartı; özellikle yüksek çözünürlüklü 3D oyunlarda ve yüksek çözünürlükte film oynatımı gibi uygulamalarda gelişmiş kullanıcı deneyimi sunacak. Mevcut microSD kartlardan 5 kat daha yüksek ardışık okuma performansına sahip. 530MB/s ardışık okuma hızı ile genellikle SATA SSD sürücülerde karşılaşılan bir performans değeri. Bu hafıza kartı ile 5GB boyutunda Full-HD bir video 10 saniyede okunabilmekte, aynı dosyanın 95MB/s hıza sahip bir microSD kart ile okunması için gereken süre ise 50 saniyenin üzerinde. Ayrıca 40,000 IOPS rastgele yazma değeri ile 256GB UFS kart, 1.800 IOPS değerine sahip microSD karta göre 20 kat daha yüksek rastgele okuma performansı sunmakta.

256GB UFS kartın yazma performansı değerleri ise; 35,000 IOPS rastgele yazma – standart microSd kartın 100IOPS değerinin 350 katı – ve 170MB/s ardışık yazma –  mevcut en hızlı microSD kartın yaklaşık 2 katı. Tüm bu gelişmiş özellikleri ile 256GB UFS kart; çoklu ortam verilerinin işleme süresini kısaltmaktadır. Fotoğraf ön izleme görsellerinin yüklenme ve çoklu çekim yaparken ön bellek temizleme sürelerini kısaltarak DSLR fotoğraf makinesi kullanıcılarına kolaylık sağlamakta. Üst seviye bir DSLR fotoğraf makinesi ile ard arda 24 adet iyi kalitede/büyük boyutlu JPEG fotoğrafın çekilmesi 256GB UFS kart ile 7 saniyeden daha az sürerken, 35MB/s hıza sahip UHS-I microSD kart ile  32 saniye sürmektedir.

En yüksek performansı sunmak ve veri aktarımında en düşük güç harcaması için UFS kart; komut kuyruklama işlevine sahip, çoklu komut desteğine sahiptir. Bu sayede eş zamanlı ver okuma yazma işlemlerine izin vererek farklı konumlardaki verilerin aynı anda performans kaybı olmadan işlenebilmesini sağlar.

Lider bellek çözümleri sağlayıcısı olarak Samsung UFS çözümlerin kullanıcılara ulaşabilmesi için çalışmalarını sürdürmektedir. Samsung, Eylül 2013’de UFS 2.0 standartları ve Mart 2016’da UFS 1.0 kart genişleme standartları için JEDEC ile birlikte çalışmıştır.  Endüstrinin ilk gömülü USF yongasını Ocak 2015’de duyuran Samsung 2016 Şubat ayında, üst seviye taşınabilir cihazlar için 256GB gömülü UFS bellek çözümünü duyurmuştu.

Kaynak : Samsung

Top