Buradasınız
Anasayfa > Bellekler > Samsung’dan, Sunucular için Düşük Güç Tüketen 32GB DDR3 Bellekler

Samsung’dan, Sunucular için Düşük Güç Tüketen 32GB DDR3 Bellekler

Gelişmiş bellek teknolojisinde dünya lideri Samsung Electronics Co., Ltd., sunucu sistemlerine yönelik 32GB DDR3 bellek modüllerini geliştirdiğini duyurdu. Yeni modüller 1,35 volt gerilim ile çalışıyor, bu sayede bilişim sektöründeki küresel boyutta düşük güç tüketimi eğilimine destek oluyor. Samsung tarafından yapılan açıklamada, yeni modüllerin mevcut 8GB bellek modüllerinden 4 kat daha yüksek kapasitesi ile, daha az bellek modülü kullanılarak daha yüksek kapasitelere ulaşılabilceği, bunun da güç tüketiminde büyük tasarruf sağlayacağı belirtildi.

Samsung’un 50nm-class, 4 Gigabit (Gb) DDR3, 1,35V DDR3 DRAM ürünleri %20 oranında güç tasarrufu sağlamakta. Düşük güç tüketimi özelliği “daha çevreci” sistemler ve bileşenler için şans yaratmakta. Düşük güç tüketimine sahip 4Gb DDR3 yongaların geliştirilmesi, veri merkezleri maliyetlerini düşürmekte. Sunucu kullanım verimliliğini yükseltmekte ve yüksek bellek kapasiteleri sayesinde sistem çalışma verimliliğini artırmaktadır.

4Gb DDR3 yongaların, yeni nesil çevreci sunuculara faydası sadece düşük güç tüketimiyle elektrik faturalarında düşüş ile sınırlı değil, ayrıca daha az sayıda bellek modülü ile, montaj, bakım ve onarım maliyetleri de düşüyor, güç kaynağı ve soğutma malzemeleri için yapılan harcamalarda da düşüş gerçekleşiyor.

Yeni 32GB RDIMM (registered dual inline memory module) bellekler,  Samsung’un 50 nanometre-class DRAM üretim teknolojisi ile ürettiği 72 adet 4Gb DDR3 yongası içeriyor. Modüllerin her bir yüzünde 9 adet quad-die package (QDP) yapısında 16Gb DDR3 yonga bulunuyor. Bu sayede, standart DDR3 modül üzerinde en yüksek yoğunlukta kapasiteye ulaşılmış oluyor.

Pazar araştırma ve analiz şirketi IDC (International Data Corporation) tarafında yapılan araştırmada DDR3 DRAM pazarının 2009’da %29, 2011’de %75 Pazar payına sahip olacağı belirtildi. Ayrıca, 2Gb ve üzeri DDR DRAM yongalarının 2009’da pazarın %3’ü, 2011 yılında %33’ü tarafından kullanılacağı öngörülüyor.

Top