Buradasınız
Anasayfa > Bellekler > XMP Nedir?

XMP Nedir?

Sistemlere bellek modülü takıldığında; bellekler JEDEC tarafından tanımlanmış standart hız ve zamanlama değerlerinde çalışmaya hazırdır. Örneğin DDR3 bellek kullanılıyor ise 1066MHz, 1333MHz, 1600MHz ve 1866MHz hız değerleri ile karşılaşılır, bu değerler tüm üreticiler tarafından kabul edilmiş standart hızlardır.

JEDEC tanımlı standart hızlar dışında, belleklerin çalışabileceği hızları belirten bir değerlendirme ölçeği daha vardır. Extreme Memory Profile (XMP); Intel tarafından ortaya konulmuş ve yüksek performanslı masaüstü bellek çözümleri sunan tüm bellek üreticileri tarafından da kabul görmüştür. JEDEC’den farklı olarak, XMP hızları daha yüksek performans sunar ve genellikle kullanıcı ihtiyaçlarına göre özel olarak ayarlanabilir değerlerdir. XMP uyumlu bir bellek kullanılması planlanıyorsa, mutlaka XMP uyumlu bir anakart ve XMP ile ayarlanacak hızları destekleyen bir işlemci-CPU ile kullanılmalıdır. Anakarta bağlı olarak XMP ayarları (açık/kapalı) genellikle BIOS üzerinde yapılmaktadır.

XMP destekli bir belleği XMP desteği olmayan ya da XMP etkinleştirilmemiş bir anakart ile kullanırsam ne olur?

XMP destekli belleğiniz, anakart/işlemci tarafından desteklenen JEDEC hız ve zamanlama değerlerinde çalışacaktır. Örneğin 1866MHz hız değerine sahip bir performans belleği, JEDEC standardı 1600MHz hızında çalışacaktır. Bu durum sistemde ya da uygulamalarda herhangi bir sorun yaratmaz, önde gelen üreticiler tarafından üretilen yüksek kaliteli performans bellekleri farklı hız ayarlarında çalışmak için tasarlanmışlardır.

Özetlemek gerekirse : uyumlu sisteme sahip kullanıcılar için, XMP üst seviye belleklerden ekstra performans elde etmek için harika bir yoldur. Aksi durumda belleğin çalışması için zorunlu olmayan hoş bir ek özelliktir.

Intel® Extreme Memory Profile*

Intel® Extreme Memory Profile (Intel® XMP), kullanıcıların uyumlu DDR3/DDR4 belleklerini, standart değerlerinin üzerinde hızaşırtma (overclock) yapabilmelerine imkan tanır. Intel® teknolojileri tabanlı PC sistemlerinde oyun özelliklerini zenginleştirmek için tasarlanmıştır. Sistemlerinde overclock yaparak sistem performansını sonuna kadar kullanmak isteyen kullanıcılar; Intel® XMP tabanlı bellekler yardımı ile zorlanmadan bu işlemi yapabilirler.

Intel® XMP Nasıl Çalışır

Ön tanımlı ve test edilmiş Intel® XMP profilleri BIOS ya da özel ayar uygulamaları ile bilgisayar işletim sistemine yüklenir. En kolay yol olan uygulama aracılığı ile Intel® XMP profil yükleme işlemi, anakart üreticilerine göre farklılık göstermektedir. Sistem ya da anakart için uygulama olup olmadığını kontrol etmek için anakart üreticisinden bilgi alınmalıdır.

Intel bellek üreticileri için Intel® Extreme Memory Profile (Intel® XMP) uyumluluğu sertifika programı geliştirmiştir. Uyumlu belleklerin listeleri üretici ve Intel web sitelerinde yayınlanmaktadır.

  1. Uyarı: Bilgisayar saatinin veya belleğin frekansını ve/veya voltajı değiştirmek (i) sistem istikrarını ve sistemin, belleğin ve işlemcisinin kullanım süresini azaltabilir; (ii) işlemci ve diğer sistem bileşenlerinin bozulmasına neden olur; (iii) sistem performansını düşebilir; (iv) yüksek sıcaklığa ya da diğer hasarlara neden olabilir; (v) sistemin veri bütünlüğünü etkileyebilir. Intel, belleğin değiştirilmiş saat frekanslarıyla ve/veya voltajlarla kullanılması halinde herhangi bir özel amaç için uygun olacağına dair hiçbir sorumluluk üstlenmez. Garanti ve ek ayrıntılar için bellek üreticisine başvurun. Daha fazla bilgi için http://www.intel.com/content/www/tr/tr/gaming/overclocking-intel-processors.html adresini ziyaret edin.

*Kaynak : Intel

Top