Buradasınız
Anasayfa > Bellekler > Bellek Kiti Ne Demektir?

Bellek Kiti Ne Demektir?

Eğer çok kanallı (çift, üç ya da dört) bir sisteminiz ya da anakartınız varsa en yüksek bellek performansı elde etmek için bellekleri kitler halinde alıp kullanmanızı öneririz. Bellek kiti; 2 ya da daha fazla özdeş (aynı hız ve kapasiteye sahip) modüllerden oluşur, anakart üzerindeki uyumlu bellek yuvalarına takılarak en verimli şekilde çalışması sağlanır. Örneğin 16GB kit; iki adet 8GB modülden oluşuyor ise ürün özelliklerinde 2 x 8GB olarak, dört adet 4GB modülden oluşuyor ise 4 x 4GB olarak belirtilir.

Sisteminizde takılı olan belleklerden en yüksek verim ve performansı elde etmeniz için, aynı kanal üzerinde bulunan (aynı renk) yuvalara aynı hız, kapasite ve gecikme değerlerine sahip modüller takılmalıdır. Farklı üreticiler tarafından sunulan “Bellek Kitleri”, çift kanal, üç kanal ya da dört kanal bellek yapılandırmalarını destekleyen özdeş 2, 3 ya da 4 modül içeriği ile sunulurlar. Bu sayede kullanıcıların bellek düzenlemelerini kolayca yapabilmesi sağlanır. En doğru takım şekli için kullanıcılar sistem ya da anakart kılavuzlarına başvurmalıdır.

Aynı özelliklere sahip modüller yerine, bellek kiti almanın avantajı, bellek kitinin bir arada sistemde sorunsuz şekilde, aynı hız ve performansta çalışacağının üreticiler tarafından garanti edilmiş olmasıdır. Özellikleri aynı dahi olsa tek tek alınan modüllerin bir arada sistem ile uyumlu çalışacağı test edilmediği için herhangi bir üretici garantisi de söz konusu değildir.

Üreticiler ürün kodlarında ürünü kit olarak belirtmenin yanı sıra, ürün adında da “2’li Kit, 3’lü Kit, 4’lü Kit” gibi ibareler kullanarak kullanıcıların ihtiyaçlarına en uygun çözümü almalarını sağlarlar. Örneğin Kingston KVR21N15S8/8, kodlu tek modül ürününü 8GB 2133MHz DDR4 Non-ECC CL15 DIMM Bellek olarak adlandırırken, KVR21N15S8K2/16 kodlu ürününde K2 ifadesi ile 2 modülden oluştuğunu belirtmekte ve ürünü 16GB 2133MHz DDR4 Non-ECC CL15 DIMM 2’li Kit olarak adlandırmaktadır. Kullanılan kısaltma ve ibareler değişiklik gösterse de tüm bellek üreticileri, ürünün kit olup olmadığını ve kaç adet bellek modülü içerdiğini mutlaka belirtmektedirler.

Top