Buradasınız
Anasayfa > Makaleler > Oyun Belleğinden Nasıl En İyi Performans ve Kararlılık Elde Edersiniz?

Oyun Belleğinden Nasıl En İyi Performans ve Kararlılık Elde Edersiniz?

Anakartınız ve işlemciniz belleğiniz için yeterince hızlı mı?

Anakart ve işlemciler farklı DRAM bellek desteğine sahiplerdir. Standart çalışma ya da overclock ile çalışma için işlemci ve anakart belli değerlere kadar destek sunmaktadır. Anakart ya da işlemcinin hangisi daha düşük bellek sınırlamasına sahip ise bellekler bu değere uygun olarak çalışmak durumundadır.

Bellek modüllerinin bu belirtilen değerler dışında çalıştırılması; Mavi Ekran (BSOD) ya da sistemin açılmaması ile sonuçlanır.

Sisteminizi soğutun!

Sistem soğutma işlemini asla göz ardı etmeyin! Bileşenlerin aşırı ısınması, sistemin çökmesine sebep olur.

Eğer sistem iyi hava akışının olmadığı bir yere (köşe ya da kapalı bir dolap gibi) konuldu ise ye da sistem içerisini yeterince soğutacak bir fan yapısı oluşturulmadı ise standart ya da overclock yapılmış bir sistem mutlaka çökecektir.

Bu durumda sistemin çökmesi bellek, işlemci ya da başka bir bileşen hatasından değil sistemin yeterince soğutulamıyor olmasından kaynaklanır. Hava akışı ve soğutma yapısı düzenlenerek sorun çözülebilir. Bunun için daha büyük fan ya da ek fanlar takılması, kasa içi kablo düzenlemesi yapılması ve sistemi temiz ve toz almayan bir yere yerleştirilmesi gibi işlemler ile daha az ısınan ve kararlı bir sistem elde edilebilir.

BIOS ayarlarının “elle (manual)” değiştirilmesi ile “Kolay Overclock” vb seçeneklerin farkı

Pek çok kullanıcı BIOS ayarlarında yer alan bellek-RAM ve işlemci-CPU ile ilgili ayarları son derece karmaşık bulmaktadır. Aslında deneyimli kullanıcılar için detaylı ayarlamalar sunan bu değerler, yanlış ayar durumunda donanım arızasına sebep olabilir.

Bu nedenle günümüz performans belleklerinin pek çoğu, yüksek hız ve düşük gecikme süresi değerlerini içeren hazır XMP profilleri ile sunulmaktadır. Böylece BIOS detaylı ayar yapmaya gerek kalmadan bu değerleri otomatik olarak düzenlemektedir. Kullanıcıların yapması gereken tek şey BIOS içerisinde XMP ayarını açmaktır ve sonrasında elle overclock ayarı yapmaları gerekmeyecektir.

Burada kullanıcıların unutmaması gereken şey, XMP desteği de olsa sistemlerine takılacak belleklerin sunduğu değerlerin işlemci ya da anakart tarafından  desteklendiğinden emin olmaları gerektiğidir.

Performans belleğinizi dikkatle seçin

Piyasada bulunan her performans belleği yüksek performans sunmayabilir. Bazı modüller sadece süslü soğutucular ve havalı isimler ile pazara sunulmaktadır. Kullanıcıların sadece görünüşe aldanmadan, bellek modüllerinin belirtilen hız ve zamanlama değerlerini gerçekten desteklediklerinden emin olmaları gerekmektedir.

Son olarak yeniden şunu belirtmek uygun olacaktır. Kullanıcılar sistemleri ile tam uyumlu performans belleği aldıklarından emin olmalıdır. Aksi halde tam performansını kullanmayacakları bir ürün için daha fazla ödeme yapmış olacaklardır.

Top