Buradasınız
Anasayfa > Bellekler > Bellek Modülleri Ne Kadar Güç Tüketir?

Bellek Modülleri Ne Kadar Güç Tüketir?

Bellek ürünlerinin ne kadar güç tükettiği farklı değişkenlere bağlıdır; sistem türü, uygulamalar ve takılan belleğin türü. Bu nedenle üreticiler belleklerinin tüketim değeri için net bir değer belirtmezler. Ancak yazılı olmayan kurallara göre her bir DDR3 ya da DDR4 bellek modülü için 3 Watt civarı güç tüketim değeri kabul görmüş durumdadır.

Performans bellekleri ise özellikle hız aşırtma (overclock) işlemleri ile XMP değerleri dışında voltaj değerleri ayarlanması durumunda daha yüksek güç tüketmektedirler. Çok sayıda DRAM bileşeni barındıran Registered DIMM (RDIMM) bellek modülleri de sıradan belleklere göre daha fazla güç tüketirler. Load Reduced (LRDIMM) bellekler ise farklı yapıları gereği bileşenleri daha düşük veri yükleri ile çalıştığından; hem daha yüksek kapasite hem de daha düşük güç tüketim değerleri sunarak istisna oluştururlar.

Kendi sistemini toplayan bir kullanıcı iseniz ana kart ya da güç kaynağı üreticileri tarafından sunulan Güç Hesaplayıcıları kullanarak sisteminizin güç tüketimini öğrenebilir veya uygun güç kaynağını belirleyebilirsiniz.

Top