Buradasınız
Anasayfa > Bellekler > Bellek Yonga Yoğunluğu Neyi İfade Etmektedir?

Bellek Yonga Yoğunluğu Neyi İfade Etmektedir?

Yonga Yoğunluğu Nedir?

Bellek modülü yoğunluğu; bellek modülü üzerinde bulunan kare ya da dikdörtgen biçimli siyah renkte DRAM yongaları ile ilgili bir terimdir. Örneğin 1GB kapasiteli bir DDR2 bellek 8 adet 1Gb yongalar ya da 16 adet 512Mb yongalar kullanılarak üretilmiş olabilir. Bellek üzerinde ne kadar az yonga/chip var ise her bir yonganın yoğunluğu da o kadar fazladır denebilir. Yüksek yoğunluklu bellek modülleri, işlemleri düşük yoğunluklu modüller ile aynı hızda gerçekleştirirler. Daha az yonga bileşenleri kullanıldığı için daha düşük maliyete sahiptirler. Kullanıcılar daha uygun maliyet ile aynı performansta bellek satın almış olurlar.

Daha yüksek ya da düşük yoğunluğa sahip bellekler sistemime takılı olan kendi belleğim ile uyumlu çalışır mı ?

Pek çok sistem, bellek yoğunluğu farkını dikkate almaz. Ancak kullanıcının dikkat etmesi gereken, yeni alacağı belleğin eski belleği ile olabildiğince çok aynı özelliklere (kapasite, hız vb) sahip olması gerektiğidir. Çok ender olarak yüksek yoğunluklu ve düşük yoğunluklu bellekler bir arada kullanıldığında uyumsuzluk sorunları yaşanabilir.

Hangisi daha iyi? Yüksek yoğunluklu bellekler mi, düşük yoğunluklu bellekler mi?

Son kullanıcıya sunulan performans değerinde ikisi arasında fark yoktur. Her iki bellek de aynı şekilde çalışır, tek fark bunu nasıl yaptıklarıdır. Kullanıcıların dikkat etmesi gereken şey, sistemleri ile hangisinin uyumlu olduğudur. Sistem üreticisi (Lenovo, HP, Dell, vb), anakart üreticisi (Asus, MSI vb) ya da bellek üreticisi (Kingston, Transcend vb) tarafından önerilen modeller sistemler ile uyumluluğu garanti edilen çözümlerdir.

Hangisini satın almak daha doğru? Yüksek yoğunluklu mu yoksa düşük yoğunluklu bellek mi?

Kullanıcılar mutlaka sistemlerinin desteklediği bellek türünü (DDR2-DDR3-DDR4) satın almalıdır. Daha sonra üreticilerin uyumlu olarak belirttikleri bellek modelini (düşük ya da yüksek yoğunluklu) tercih etmelidirler. Eğer her iki model de üreticiler tarafından önerilmiş ise her ikisi de sorunsuz biçimde çalışacaktır. Yine de kullanıcıların en iyi performans için belleklerine en yakın özelliklere sahip olan (hız, kapasite, yonga sayısı vb) modeli seçmeleri tavsiye edilmektedir.

Top