Buradasınız
Anasayfa > Apple Mac > Mac Sisteminiz için Doğru Bellek Kapasitesi Nasıl Seçilir

Mac Sisteminiz için Doğru Bellek Kapasitesi Nasıl Seçilir

transcend-apple-memory

Akıllı telefonlar ya da tabletlerden daha uzun kullanıma ömrüne sahip olan Mac sistemlerde satın alırken ya da daha sonra bellek yükseltimi yapmak mümkündür. Bu yazımızda çeşitli Mac modellerini inceleyerek hangilerinin en yüksek dahili bellek kapasite yapılandırması ile hangilerinin kapasitesinin bellek – RAM modülleri ile yükseltilebileceğinden bahsedeceğiz.

Yeni bir Mac sistemin bellek kapasitesi ne olmalıdır?
Bu sorunun cevabı Mac sistemin hangi amaçlar ile kullanılacağı ile ilgilidir. Günümüzde bir çok Mac sistem 4GB bellek kapasitesi ile kullanıma sunulmaktadır. Bizler 4GB bellek kapasiteli Mac satın alınmasını pek önermemekteyiz. Bu bellek kapasitesi yeni kullanıcılar için başlangıçta yeterli görünse de; fotoğraf albümü oluşturma, fotoğraf düzenleme, GarageBand ve benzeri uygulamalar ile müzik yapımı ya da 4K video düzenleme gibi işlemler yapmaya başlayan kullanıcılar için bellek kapasitesi yetersiz kalacaktır. Günümüz uygulamaları ve kullanıcıları için 8GB bellek kapasitesinin ideal olduğunu söyleyebiliriz.


Hangi Mac modellerinde bellek-RAM kapasite yükseltim işlemi yapılamaz?
Yıllar geçtikçe Apple, Mac sistemler için bellek kapasite yükseltim işlemini giderek zorlaştırdı. Yeni nesil taşınabilir sistemlerinde anakart üzerine lehimlenmiş entegre bellek modülleri kullanılmaktadır. Zaman içerisinde bellek ihtiyacının artacağını düşünen kullanıcılar, sistem tercihi yaparken bunu göz önünde bulundurmalıdır. Aşağıda bellek arttırımı yapılamayan (entegre belleğe sahip) Mac modellerini bulabilirsiniz :

  • MacBook: 8GB bellek-RAM ile sunulur. En fazla 8GB kapasite ile yapılandırılabilir.
  • MacBook Air: 4GB ya da 8GB bellek-RAM ile sunulur. En fazla 8GB kapasite ile yapılandırılabilir.
  • MacBook Pro Retina Ekran:  8GB ya da 16GB bellek-RAM ile sunulur. En fazla 16GB kapasite ile yapılandırılabilir.
  • 21.5-inch iMac/Retina iMac: 8GB ya da 16GB bellek-RAM ile sunulur. En fazla 16GB kapasite ile yapılandırılabilir.
  • Mac mini: 4GB, 8GB ya da 16GB bellek-RAM ile sunulur. En fazla 16GB kapasite ile yapılandırılabilir.

Hangi Mac modellerinde bellek yükseltimi yapılabilir?
İstisna bir MacBook Pro modeli sayılmazsa, masaüstü Mac sistemlerin bellek artırımı kolayca yapılan Mac modelleri olduğunu söylenebilir:

  • 27-inch Retina 5K iMac: 8GB, 16GB ya da 32GB bellek-RAM ile sunulur. Apple 32GB desteği olduğunu belirtir. En fazla 64GB kapasite ile yapılandırılabilir.
  • Mac Pro: 8GB, 12GB ya da 16GB bellek-RAM ile sunulur. Apple 64GB desteği olduğunu belirtir. En fazla 128GB kapasite ile yapılandırılabilir.
  • 13-inch MacBook Pro 2012 (Retina olmayan model): Bazı mağazalarda hala satılmakta olan bu pek de yeni olmayan Mac modeli; 4GB ya da 8GB bellek-RAM ile sunulur. Apple 8GB desteği olduğunu belirtir. En fazla 16GB kapasite ile yapılandırılabilir.

Mac sistemim için bilendenal.com sitesinde uygun belleği bulabilir miyim?
Kesinlikle, ister eski nesil MacBook, isterseniz en yeni Mac Pro sistemine sahip olun. Sisteminiz ile uyumlu; endüstri lideri üreticiler tarafından üretilmiş Apple onaylı bellek modüllerini bilendenal.com‘dan satın alabilirsiniz. Bunu bir örnekle açıklayalım, 12GB (3x4GB) kapasite ile yapılandırılmış Mac Pro sistem Apple’da 12,299 TL dir. Bu sistemi 64GB (4x16GB) modüller ile yapılandırıp almak isterseniz ek olarak 5,200 TL daha ödemeniz gerekmektedir. Aynı kapasite ve hız değerlerine sahip Apple onaylı Kingston ya da Bigboy 4 adet bellek modülünü ise 2000 lira civarında satın alabilirsiniz. Bu sayede ortalama olarak 3,000 TL tasarruf etmiş olursunuz.

27-inch Retina 5K iMac sistem için de benzer durum söz konusudur. 8GB (2 x 4GB) kapasite ile yapılandırılmış 27-inch Retina 5K iMac, 7,209 TL’dir. Bu sistemi 32GB (4x8GB) yapılandırıp almak isterseniz ek olarak 2,400 TL daha ödemeniz gerekmektedir. Aynı kapasite ve hız değerlerine sahip Apple onaylı Kingston ya da Bigboy 4 adet bellek modülünü ise 800 lira civarında satın alabilirsiniz. Bu sayede ortalama olarak 1,600 TL tasarruf etmiş olursunuz.

27-inch Retina 5K iMac ya da Mac Pro sisteminizde; yüksek RAM kapasitesi gerektiren uygulamaları kullanacaksanız, bilendenal.com sitesinden bellek satın alarak,  Apple tarafından tavsiye edilenden daha yüksek kapasitelere ulaşabilir ya da aynı kapasitede belleği çok daha ucuza alarak tasarruf edebilirsiniz.


Bellek yükseltim desteğine sahip Mac makinemde bellek takmak zor mudur?
iMac RAM install
Zor ifadesi kullanıcılara göre farklılık göstermekle beraber, Mac sistemlerde bellek yükseltimi için kullanmak pek doğru olmaz. Örneğin 27-inch Retina 5K iMac sistemlerde, güç girişinin hemen üstünde yer alan küçük bir düğmeye basıp bellek yuvasının kapağının açılıp, yeni modül takılması yeterlidir.

Mac Pro 2013 modeli için ise yine bir düğme ile dış kasanın çıkarılıp bellek yuvalarına bellek takılması yeterli olmaktadır.


Daha eski Mac sistemler için bellek yükseltim işlemi mümkün mü?

Bunun için öncelikle eski Mac sisteminizde ne kadar bellek takılı olduğu ve boş yuva olup olmadığına bakılmalıdır. Eğer boş yuva mevcut ise sistemin desteklediği yüksek kapasiteli yeni modüller takılarak kapasite kolayca yükseltilebilir. Mac sistemler hakkında bilgi almanın en hızlı yolu ekranın sol üst köşesindeki “elma” simgesine tıklanıp “About This Mac/Bu Mac Hakkında” menüsünde “Memory/Bellek” alanına bakmaktır. OS X El Capitan, Yosemite ve sonrası sistemlerde Memory/Bellek sekmesine tıklanarak bellek hakkında bilgi alınabilir. 27-inch Retina 5K iMac ile alınmış örnek ekran görüntüsü aşağıdadır.

About This Mac...

bilendenal.com anasayfasında “Bellek Arama” kutusunu tıklayarak ya da tüm sayfalarda sağ üst kısımda bulunan “Bellek Arama” menüsü aracılığı ile Mac sisteminiz için uygun bellekleri ve sistem kapasitenizi ne kadar arttırabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Top