Buradasınız
Anasayfa > Makaleler > LRDIMM bellekler, Sanallaştırma, Bulut Bilişim ve Yüksek Kapasite Uygulamaları

LRDIMM bellekler, Sanallaştırma, Bulut Bilişim ve Yüksek Kapasite Uygulamaları

Son yıllarda bellek üretiminde çok ciddi değişiklikler olmadı. Flash tabanlı ürünler belleklerle beraber kullanılmaya başladı ama hiç bir zaman bellek hızına ulaşamadığı için flash ürünler sadece depolama amaçlı en  fazla cache amaçlı kullanıldı.

Özellikle sunucu belleklerinde yenilikler genelde frekans artırma ve kanal artırma ile oluyor. Son olarak Intel bu konuda özellikle kanal sayısını artırarak kapasite değişimine gitti . Bu yeni teknoloji  yeni nesil Xeon işlemcilerde kullanılmak amaçlı geliştirildi.

Yeni nesil Xeon E5 serisi 26XX CPU lar 2012’nin 3. çeyreğinde piyasaya çıkmış olacak. Bu ürünlerle beraber kullanılacak yeni belleklerin grup adı LRDIMM dir.

LRDIMM( Load Reduce Dual-Inline Memory )  belleklerin kullanımı ile gelecek ana değişiklik, CPU başına kullanılabilecek bellek kapasitesinin artırılabilir olması.

Mevcut RDIMM bellekler  ile  CPU başına 3 kanalda  3er adet Quad-Rank 16GB bellek kullanabiliyoruz bunun sonucunda en yüksek 144GB a çıkabiliyoruz . Yani kanal başına  48 GB la sınırlı kalıyoruz. LRDIMM bellekleri ana farkı kanal sayısını 4 ya çıkarması ve kullanabilecek DRAM kapasitesinide 4Gb 40nm le değiştirmesi , kapasite problemlerini kökten çözüyor. 4Gb tabanlı DRAM lerin üretilmesi ile 32GB tek modül LRDIMM bellekler üretilmeye başladı. Bunun sonucunda yeni nesil Intel Xeon işlemcili sistemlerde  32GB lık modüllerden 4 kanalda 3er adet  kullanılarak CPU başına 384 GB değerinde bellek kapasitesine ulaşılabilecek.

Örneğin eğer sunucumuz 2 adet  Xeon işlemciye sahipse, 768GB a çıkmamız mümkün. Intel ve sistem üreticileri bu yeni teknoloji ile sanallaştırma ve bulut uygulamalarındaki bellek sınırlaması problemlerini aşmayı hedefliyor. Yeni dönemde tera byte larda ram kapasitelerini daha sık  görmeye başlayacağız.

Samsung, Micron, Elpida gibi DRAM üreticileri bu teknolojiye hazırlıklarını tamamladılar ve 32 GB LR-DIMM bellek modüllerinin ilk örneklerini üretiklerini duyurdular. 2012’nin ikinci yarısından itibaren LR-DIMM bellekler ve bu bellekleri kullanan sistemler  ticari pazarda yerlerini alacak görünüyor.

 

Top