Buradasınız
Anasayfa > Hafıza Kartı > microSD Express Standardı Duyuruldu,1GB/s Değerine Varan Hızlar

microSD Express Standardı Duyuruldu,1GB/s Değerine Varan Hızlar

SD Birliği (SD Association), PCI Express® ve NVMe™ arayüzü protokollerini destekleyen microSD Express kart standardını duyurdu. Daha önce duyurulan SD Express kartlarda olduğu gibi, microSD kartlar da saniyede 985MB boyutunda veri aktarım hızı sunuyorlar. NVMe üst katman protokolü ile sağlanan gelişmiş bellek erişimi mekanizması sayesinde mobil cihazlar için yepyeni fırsatlar ortaya çıkacak.

microSD Express kartlar; SD 7.1 şartnamesi altında tanımlanıyorlar. Farklı kapasite seçeneklerine sahip microSDHC Express, microSDXC Express ve microSDUC Express modelleri ile kullanıma sunulacaklar.

microSD Express; kablosuz iletişim, oyun sistemler, çok kanallı nesnelerin interneti (IoT) cihazları, otomotiv uygulamaları, yüksek çözünürlüklü mobil videolar, aksiyon kameraları, 360° videolar, sanal gerçeklik (VR) gibi büyük boyutlu ve yüksek hız gerektiren uygulamalar için gereken hızları sağlayan çözümler sunacak.

microSD Express, PCI-SIG® ve NVM Express tarafından belirlenmiş olan PCIe 3.1 ve NVMe v1.3 protokollerini kullanıyor. Bunun için UHS II ve UHS III kartlarda da görülen, alt kısımdaki bağlantı bağlantı noktaları sırası kullanılacak. PCIe 3.1, düşük güç durumları (L1.1, L1.2) desteği ile mobil cihaz pazarında SD Express uygulamalarının yaygınlaşmasını sağlayacak. Ayrıca SD Express kartlar, günümüz microSD kartlarına göre çok daha yüksek aktarım hızlarını daha düşük güç tüketimi ile sunuyorlar.

SDA (SD Birliği); cihazlarda en iyi performansı sunacak kart ile cihazı eşleştirmeyi kolaylaştırmak için microSD Express hafıza kartlarının (haberimizin başında da görebileceğiniz) görsel işaretlerini de yayınladı.

Uyumlu kart ve cihazlar ile SD Express kartlarla elde edilebilecek azami hızlar tablosu.

Kaynak : sdcard.org

Top