Buradasınız
Anasayfa > Bellekler > SanDisk’den Dünyanın En Küçük 128Gb NAND Flash Bellek Yongası

SanDisk’den Dünyanın En Küçük 128Gb NAND Flash Bellek Yongası

Flash depolama çözümlerinde dünyanın önde gelen firmalarından olan SanDisk, dünyanın en küçük 128 gigabit (Gb)* NAND flaş bellek yongasını geliştirip üretime başladığını duyurdu.  Yeni yarı iletken cihaz 170mm2 alana sahip ve kuruş büyüklüğündeki bu alanda 128 milyar bit veri saklayabiliyor.  Akıllı telefonlar, tabletler, katı hal sürücüler gibi yüksek teknoloji ürünlerinde kullanılan NAND flaş bellekler, daha fazla işlevi daha küçük boyutta saklama imkan sağlayacak.  NAND flaş belleklerin boyutlarının küçülmesi ile aynı boyuttaki alan içerisinde daha fazla yonga kullanılabileceği için daha küçük, daha güçlü elektronik cihazlar maliyet artışı olmadan üretilebilir olacak.

SanDisk 128Gb NAND flaş bellek yongasını 19nanometre süreç teknolojisi ile üretecek. Ayrıca SanDisk bu yongada, her bir bellek hücresinde 3 bit verinin işlenmesini sağlayan X3(3 bit per cell) teknolojisini de kullanmış.

Küçük boyutunun yanısıra 128Gb yonga X3 ile 18Mb değerine ulaşan veri aktarım hızı sunuyor. Bu yüksek başarımı seviyesi SanDisk’in patentli ABL(all bit line) mimarisi ile elde edilmiş. Bu sayede X3 teknolojisi MLC NAND flaş belleklerin kullanıldığı tüm ürünlerde kullanılabilecek.

Günümüz flaş depolama teknolojisinin temeli olan NAND flaş bellek teknolojisi tablet, akıllı telefon ve ultrabook gibi cihazlarda kullanılan yüksek güvenilirliğe, küçük boyuta sahip depolama çözümlerinin tamamında kullanılıyor.

* 1 gigabit (Gb) = 1 milyar bit. Belirtilen kapasitenin bir kısmı cihaz işlevleri için kullanılmaktadır.
** Üretim ortamın yapılan testler temel alınmıştır. Hız değerleri kullanılan sistemlere göre değişiklik gösterebilir. Based on internal testing; performance may vary depending upon host device. 1 megabyte (MB) = 1 million bytes.

Kaynak: SanDisk

Top